سیسوس

گیاهی است بالارونده و علفی از خانواده ویتاسه یا انگور سانان و زادگاهش استرالیاست، علاوه بر استفاده از ان به عنوان گیاه آپارتمانی در سایبان ها و الاچیق ها نیز مورد استفاده دارد. بسیار مناسب برای دفاتر اداری و بانک ها با نور متوسط و نور مصنوعی می باشد. در برابر سایه مقاوم بوده و گیاهی کم توقع و مناسب برای افراد مبتدی است،در گلدان احتیاج به قیم دارد و جهت جلوگیری از رشد طولی و دراز شدن ساقه ها حذف گهگاه جوانه های انتهایی لازم است، برگ ها بزرگ و دندانه دار، سبز روشن و محکم و انبوه است، در سبد های اویزان از ان استفاده می کنند و فاقد گل و میوه است.

 

 • برگ ها بزرگ و دندانه دار،سبز روشن و محکم و انبوه است، در سبد های آویزان از آن استفاده می کنند و فاقد گل و میوه است.
 • به نور فراوان نزدیک پنجره احتیاج دارد، ولی در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرد.
 • در زمستان درجه حرارت ۱۵ و در تابستان در ۲۰ درجه سانتی گراد نگهداری کنید.
 • مخلوطی از خاک و شن و خاک برگ، برای رشد سیسوس مناسب است.
 • كود كامل ارگانیک یا كمپوست شرکت رز آبی به این گیاه داده شود.

 

 • ازدیاد و تکثیرپیچ سیسوس :

این گیاه را میتوان به راحتی در خانه نگاه داری کرد و با یک روش شناخته شده ، به نام Direct-stieking ، یعنی کاشت مستقیم قلمه ها درون گلدان، تکثیر این گیاه است. با استفاده از یک چاقوی تیز، قیچی باغبانی و یا سر شاخه زن، قلمه های انتهایی ساقه را به اندازه ۸ تا ۱۲ سانتیمتر، جدا کنید.

در پودر هورمون ریشه زایی رو  برده و سپس با دقت در گلدان بکارید. قبل از این کار، برگ های پایین قلمه ها را جدا کنید. هر ۳ تا ۴ قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست با پایه پیت قرار دهید. قلمه ها را باید با کیسه پلاستیکی شفاف، بپوشانید و تا زمان ریشه دهی که معمولا سه هفته طول می کشد، در دمای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و نور مناسب ولی دور از تابش مستقیم خورشید، نگاه دارید.

رایجترین گونه این گیاه پیچ کانگورو، Cissus Antarctica  است. این گیاه بوته ای است همیشه سبز که به سرعت و با استفاده از پیچک هایش رشد می کند. برگ های آن پهن و نوک تیز با لبه هایی دندانه دار است و گلبرگ ها بر روی آنها کاملاً مشخص است. این گیاه باریک و سبز به شدت مورد علاقه مردم است، چرا که بسیار بی دردسر است و می تواند نوسانات قابل توجه دما را نیز تحمل کند. پیچ کانگورو را می توان هم در اتاقی گرم و هم در ورودی سرد یک راهرو نگه داشت.

 

مشخصات: اسم علمی پیچ كانگورو Cissus antractica ، از خانواده Vitaceae می باشد این جنس دارای 350 گونه مختلف از گیاهان خشبی همیشه سبز بالا رونده و حاوی ده گونه با ساقه گوشتی است. پیچ كانگورو، بومی استرلیا بوده و ارتفاع آن به 5 تا 6 متر می رسد. برگ های براق و سبزآن شكل تخم مرغی داشته و درای لبه دندانه دار تیز می باشد. طول برگها در حدود 10 سانتی متر است. از این گیاه به صورت آویزی هم می توان استفاده كرد.
مراقبت: این گیاه به نور کم تا متوسط، دمای بین 10 تا 22 درجه سانتیگراد، مقدار متوسط آب احتیاج دارد و خاک باید همیشه دارای رطوبت باشد و در هر بار آبیاری نباید آب زیاد به گیاه داد. رطوبت نسبی هوا بین 50 تا 70 درصد برای این گیاه مناسب می باشد. سیسوس خاک قلیایی با PH حدود 7-8 را می پسندد.
 کود: كود مورد نیاز سیسوس را میتوان به میزان 4 گرم در لیتر، هر هفته یكبار، از فروردین تا شهریور مورد استفاده قرا داد. در زمستان هرگز نباید ، كود مصرف شود. 
خاک: مخلوطی از خاك باغچه و شن و خاك برگ، برای رشد سیسوس مناسب است. 
ازدیاد: این گیاه را میتوان به راحتی در خانه نگاهداری كرد و با یك روش شناخته شده ، به نام Direct-stieking ، یعنی كاشت مستقیم قلمه ها درون گلدان، تكثیر این گیاه است. با استفاده از یك چاقوی تیز، قیچی باغبانی و یا سر شاخه زن، قلمه های انتهایی ساقه را به اندازه 8 تا 12 سانتیمتر، جدا كنید، در پودر هورمون ریشه زایی رو برده و سپس با دقت در گلدان بكارید. قبل از این كار، برگ های پایین قلمه ها را جدا كنید. هر 3 تا 4 قلمه را در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر، حاوی كمپوست با پایه پیت قرار دهید. قلمه ها را باید با كیسه پلاستیكی شفاف، بپوشانید و تا زمان ریشه دهی كه معمولا سه هفته طول می كشد، در دمای 18 تا 20 درجه سانتیگراد و نور مناسب ولی دور از تابش مستقیم خورشید، نگاه دارید.

 • عوارض و درمان گیاه پیچ کانگورو یا سیسوس:

اگر دیدید رشد گیاه كند شده و برگ ها رنگ پریده هستند، گیاه را هر دو هفته یكبار، تغذیه مصنوعی نمایید. اگر فاصله بین برگها زیاد شود و رشد گیاه كند گردد، نشانگر این است كه نور محیط كافی نیست. لكه های قهوه ای روی برگها دراثر آبیاری بیش ازحد ایجاد می شود. باید اجازه دهید سطح خاك درفاصله بین دو آبیاری، خشك شود. هوای سرد وخشك باعث سست شدن برگ ها ودر نهایت ریزش آنها می گردد. برگ های زرد شده و آغشته به تارعنكبوت باسم كنه كش ترمیم پیدا می كند زیرا عامل آن فعالیت كنه قرمز بوده و این كنه به سم خیلی حساس است. غبار پاشی در كاهش آفت موثر است. در صورتی كه برگ های پیچ كانگورو چروك خورده و سقوط نمایند، نشانگر آن است كه حرارت محیط بالاست. گلدان رابه محل خنك تر بوده و غبار پاشی كنید، همچنین هوای خیلی سرد برگ های پایینی گیاه را از بین برده و رشد گیاه را متوقف می كند.

 • مقابله به آفات سیسوس (پیچ کانگرو)

اگر دیدید رشد گیاه کند شده و برگ ها رنگ پریده هستند، گیاه را هر دو هفته یکبار، تغذیه مصنوعی نمایید.


اگر فاصله بین برگها زیاد شود و رشد گیاه کند گردد، نشانگر این است که نور محیط کافی نیست.

لکه های قهوه ای روی برگها دراثر آبیاری بیش ازحد ایجاد می شود. باید اجازه دهید سطح خاک درفاصله بین دو آبیاری، خشک شود

هوای سرد وخشک باعث سست شدن برگها ودر نهایت ریزش آنها می گردد.

برگهای زرد شده و آغشته به تارعنکبوت باسم کنه کش ترمیم پیدا می کند زیرا عامل آن فعالیت کنه قرمز بوده و این کنه به سم خیلی حساس است

غبارپاشی در کاهش آفت موثر است

در صورتی که برگهای پیچ کانگورو چروک خورده و سقوط نمایند، نشانگر آن است که حرارت محیط بالاست. گلدان رابه محل خنک تر بوده و غبار پاشی کنید، همچنین هوای خیلی سرد برگهای پایینی گیاه را از بین برده و رشد گیاه را متوقف می کند.

 • نحوه تکثیر سیسوس (پیچ کانگرو)

این گیاه را میتوان به راحتی در خانه نگاه داری کرد و با یک روش شناخته شده ، به نام Direct-stieking ، یعنی کاشت مستقیم قلمه ها درون گلدان، تکثیر این گیاه است. با استفاده از یک چاقوی تیز، قیچی باغبانی و یا سر شاخه زن، قلمه های انتهایی ساقه را به اندازه ۸ تا ۱۲ سانتیمتر، جدا کنید، در پودر هورمون ریشه زایی رو برده و سپس با دقت در گلدان بکارید. قبل از این کار، برگهای پایین قلمه ها را جدا کنید. هر ۳ تا ۴ قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست با پایه پیت قرار دهید. قلمه ها را باید با کیسه پلاستیکی شفاف، بپوشانید و تا زمان ریشه دهی که معمولا سه هفته طول می کشد، در دمای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و نور مناسب ولی دور از تابش مستقیم خورشید، نگاه دارید

گیاه سیسوس، جز گروه بزرگی از گیاهان تاکستان است که در مناطق مختلف گرمسیری و نیمه گرمسیری در سرتاسر جهان رشد می کند ازجنگل های بسیار گرم گرفته تا آب و هوای نیمه خشک که تاک های برگریز در آنجا هستند. این نوع گیاه تقریباً غیرقابل مقایسه با گیاه انگور است. این گیاه در تاکستان بگونیا نیزنامیده می شود. بسیاری از گونه های محبوب سیسوس برای رشد در داخل خانه خیلی دارای شرایط عجیب نیستند و برخلاف برخی دیگر از گیاهان رونده به آسانی از هر پشتیبانی و تکیه گاهی استفاده می کنند و شکل آویزمانند خود را به خوبی ایجاد می کنند.

اکثر گونه های سیسوس به خوبی با نور کم سازگار هستند و در شرایط داخلی به خوبی رشد می کنند و ریشه می گیرند. با این مزایا، تعجب آور است که این گیاه محبوب به طور معمول در خانه ها یافت نمی شود؛ همچنین باید در نظر داشت که  یافتن آنها در بسیاری از مناطق همچنان سخت است.

 • هرس گیاه سیسوس

هرس کردن گیاهان سیسوس نیز شاخ و برگ سالم تری ایجاد می کند. هنگام هرس این گیاهان چاقوی خود را ¼ اینچ بالاتر از نقطه اتصال برگ و ¾ تا 1 اینچ زیر گره  آن قرار دهید. پس از هرس گیاهان سیسوس ، برش لایه ای را تشکیل می دهد که ریشه های جدید از آن شکل می گیرند.

 • تعویض گلدان گیاه سیسوس :

هنگامی که گیاه جوان ودر حال رشد است هر سال دو بار (در اواسط بهار و تا بستان ) احتیاج به تعویض گلدان دارد و در سال های بعد فقط به عوض نمودن خاک های سطحی گلدان با خاک نو و غنی اکتفا نمائید .انتخاب یک گلدان مناسب برای این گیاه خیلی مهم می باشد چونکه ریشه های سیسوس به زهکشی خوبی نیازمند است . برای فروش تجاری در گلدان هایی که قطردهانه آن ان ۷ تا ۲۵ سانتیمتر است گذاشته می شود و برای سبد های اویزان در گلدان هایی که اندازه آن ۱۵ تا ۵۶ سانتیمتر است گذاشته می شود .

 • آفات و بیماری های گیاه سیسوس :

اگر دیدید رشد گیاه کند شده و برگها رنگ پریده هستند، گیاه را هر دو هفته یکبار، تغذیه مصنوعی نمایید. اگر فاصله بین برگها زیاد شود و رشد گیاه کند گردد، نشانگر این است که نور محیط کافی نیست. لکه های قهوه ای روی برگها دراثر آبیاری بیش از حد ایجاد می شود. باید اجازه دهید سطح خاک درفاصله بین دو آبیاری، خشک شود.
هوای سرد وخشک باعث سست شدن برگها ودر نهایت ریزش آنها می گردد.
برگهای زرد شده و آغشته به تارعنکبوت باسم کنه کش ترمیم پیدا می کند زیرا عامل آن فعالیت کنه قرمز بوده و این کنه به سم خیلی حساس است. غبارپاشی در کاهش آفت موثر است. در صورتی که برگهای پیچ کانگورو چروک خورده و سقوط نمایند، نشانگر آن است که حرارت محیط بالاست. گلدان رابه محل خنک تر بوده و غبار پاشی کنید، همچنین هوای خیلی سرد برگهای پایینی گیاه را از بین برده و رشد گیاه را متوقف می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *