گیاه شفلرا

 • این گیاه به نام چتری نیز معروف است.
 • این گیاه می تواند تا 1/8 متر رشد کند.
 • محیط مناسب برای این گیاه جایی است که نور کافی اما غیر مستقیم به آن برسد.
 • این گیاه را به طور کامل آب بدهید تا ریشه های آن خیس بشود و قبل از آب دادن، مراقب باشید که سطح رویی خاک خشک شده باشد.
 • دمای بین 18 تا 27 درجه سانتیگراد برای این گیاه مناسب است.
 • شفلرا به آبیاری زیاد حساس است بنابراین باید خاک آن سبک و دارای زهکشی بالایی باید تا آب اضافی را به راحتی از خود عبور دهد.
 • كود كامل ارگانیک یا كمپوست شرکت رز آبی به این گیاه داده شود.
 • هرس کردن

هرس نوک ساقه های گیاه را در فصل بهار و تابستان انجام دهید.

 

 • تکثیر گیاه شفلرا

گیاه شفلرا را می توان با روشهای زیر تکثیر کرد : 

 1. تکثیر شفلرا به روش قلمه

در روش قلمه باید به چند نکته توجه داشته باشید :

از زیر دو برگ جوانی که مراحل کامل رشد را طی کرده اند باید قلمه گرفته شود. 

قلمه باید با فاصله5/2 سانتی متر از برگ گرفته شود

قلمه باید از بالای برگی که از قدمت کمتری برخودار است گرفته شود.

برای اینکار شاخه هایی با قطرحدود 8 تا 20 سانتی متر را که جوان و قوی هستند انتخاب کرده سپس ما بین دو جوانه برشی سطحی به طول حدود 2 سانتی متر از پایین به بالا ایجاد می کنیم؛ این برش باید در داخل پوست ساقه شکاف ایجاد کند.

بهتر است مابین لایه پوست و چوب گیاه مانعی مثل یک تکه چوب نازک قرار داده شود در صورتی که هورمون ریشه زایی در اختیار دارید محل برش را به آن آغشته نمایید تا بهتر و سریعتر ریشه دهد.

برای ساقه های قطورتر، می توان 2 تا 3 برش ایجاد کرد سپس محل برش داده شده را با خزه مرطوب و سپس پلاستیک بپوشانید. قسمت پایین پلاستیک را با چسب نواری محکم کنید .

قسمت بالای پلاستیک را با نخ گره بزنید تا درصورتی که خزه خشک شد بتوانید پلاستیک را باز کرده ومقدار کمی آب بر روی آن اسپری کنید. بعد از حدود 40 الی 60 روز محل برش داده شده ریشه دار می شود و شما می توانید شاخه را ازقسمت زیرین ریشه قطع کنید و درگلدان جدید کشت نمایید.

 1. تکثیر به روش خوابانیدن

برای تکثیر این گونه گیاهان از روش خوابانیدن استفاده می کنیم . دراین روش معمولا ساقه ای را که به گیاه مادری متصل است درون خاک زراعی یا پیت قرار می دهیم تا ریشه دار شود .

مزیت این روش این است که کلیه مواد غذایی و آب توسط گیاه مادر به شاخه خوابیده شده ارسال شده تا شاخه مورد نظر ریشه دار شود و بعد از ریشه دار شدن آن را از گیاه مادر جدا کرده و در گلدان جداگانه ای کشت می کنیم.

 1. تکثیر به واسطه دانه

اگر شما بخواهید این گیاه را به واسطه بذر تکثیر کنید باید به گیاه خود تیمار گرمایی بدید . منظور از تیمار گرمایی این است که شما دانه را برای مدت زمانی در دمای بالاتر از دمای اتاق قرار بدهید . دانه این گیاه برای جوانه زنی نیازمند 3 هفته تیمار گرمایی است که در هفته اول باید در دمای 18 درجه سانتی گراد قرار بگیرد ، در هفته دوم در دمای 23 درجه سانتی گراد و در هفته سوم در درمای 29 درجه سانتی گراد . برخی از واریته های شفلرا را نمی توان به واسطه قلمه تکثیر کرد و تنها راه تکثیر آنها بذر است . به صورت کلی بر اساس گزارشات صورت گرفته 67 درصد از بذرهای کاشته شده حتی بدون تیمار جوانه خواهند زد . 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نهالستان رز آبی 09339880812