گیاه ناندینا

  • گیاه همیشه سبز و پر ساقه محسوب می شود و به دلیل پاجوش هایی که دارد رفته رفته به صورت درختچه ای پرپشت در می آیند.
  • پس از ۳ تا ۵ سال به صورت کامل بالغ خواهد شد و آنگاه گل ها و انگوری­هایش را تولید می کند یعنی گل هایی سفید و کوچک که به میوه های انگوری قرمز تبدیل می شوند.
  • ناندینا می تواند در شرایط آفتاب کامل یا نیم سایه رشد کند ، رنگ شاخ و برگ هایش بر حسب محل فرق می کند ، مثلا اگر در سایه قرار گیرند برگ ها سبز روشن خواهند شد و اگر در آفتاب واقع شوند به سرخی می­گرایید .
  • خاک با زهکشی خوبی را که با مواد آلی غنی شده باشد ترجیح می دهد.
  • كود كامل ارگانیک یا كمپوست شرکت رز آبی به این گیاه داده شود.

 تکثیر ناندینا

در طول نگهداری از درختچه ناندینا یکی از بهترین روش‌های برای تکثیر آن، روش قلمه زنی است. برای این منظور می‌توانید از هر دو روش قلمه نرم و قلمه نیمه سخت این گیاه را تکثیر کنید.

 تکثیر ناندینا از طریق قلمه نرم

برای تکثیر از طریق قلمه نرم کافی است شاخه‌ای جوان که تازه رشد کرده را از گیاه جدا کنید و به آب منتقل کنید تا بتواند ریشه بدهد؛ این شاخه باید نرم و سبز باشد. بعد از اینکه قلمه ریشه داد و اندازه ریشه‌های آن به حد مناسبی رسید می‌توانید آن را به گلدان منتقل کرده و از این طریق گیاهی جدید داشته باشید. همچنین برای ریشه‌دهی سریع‌تر نیز می‌توانید از هورمون ریشه استفاده کنید.

 تکثیر ناندینا از طریق قلمه نیمه سخت

برای قلمه زدن از طریق قلمه نیمه‌سخت بهتر است در تابستان و اوایل پاییز اقدام کنید. قلمه نیمه سخت یعنی قلمه گرفتن از ساقه‌ای که تقریبا بالغ شده است، اما هنوز کاملا سخت و بالغ نشده است. به‌عبارت دقیق‌تر این شاخه باید کمی شکل گرفته باشد، اما هنوز کاملا سفت نشده باشد و بتوانید آن را خم کنید. بعد از پیدا کردن قلمه‌ای با چنین مشخصات آن را در هورمون ریشه قرار داده و سپس آن را در گلدانی قرار دهید که با پلاستیک پوشانده شده باشد. این کار باعث نگه داشتن رطوبت در فضای پلاستیک شده و قلمه می‌تواند جوانه بزند.

 هرس کردن درختچه ناندینا

سلامت و عملکرد خوب ناندینا در گرو آن است که اجازه دهید رشد طبیعی خود را داشته باشد. این گیاه در اثر هرس کردن‌های شدید یا شکل دادن به آن توسط قیچی آسیب می‌بیند، اما یک هرس ملایم که سالانه انجام شود برای گیاه ضرری ندارد و می‌تواند باعث شود که گیاه پرپشت شده و شکل مناسبی به خود بگیرد.

در آخر زمستان یا اوایل بهار برخی از مسن ترین ساقه ها را می توان از نزدیک سطح زمین قطع کرد تا فضای کافی برای رشد شاخه های نورس باز شود . از راه کاشت دانه در اواخر زمستان یا بهار ، یا از طریق تقسیم بوته های انبوه جا افتاده در اواخر زمستان یا اوایل بهار می توان ناندینا را تکثیر نمود.

 آفات و بیماری

 بزرگترین تهدید برای این گیاه کنه عنکبوتی قرمز است حتی شته ها هم گاها به این گیاه حمله می کنند.

گاهی آب ماندگی در خاک باعث پوسیدگی ریشه می شود که لازم است قسمت های پوسیده ریشه جدا شود.

اگر در خاک قارچ مشاهده شد حتما از قارچ کش های خاک مصرف استفاده شود.

 انواع ناندینا

گونه‌های مختلفی از گیاه ناندینا وجود دارد که اغلب آن‌ها کوتوله هستند. برخی از انواع محبوب ناندینا شامل موارد زیر می‌شود:

  • ناندینای ریچموند: گونه‌ای که می‌تواند تا یک متر و نیم رشد کند و به‌خاطر حجم زیاد میوه‌های قرمز رنگش مشهور است.
  • ناندینای آتشین: گیاهی کوتوله که برگ‌های آن در زمستان به رنگ قرمز پر رنگ در می‌آید.
  • ناندینای پیگمیا (نانا): این گیاه میوه زیادی تولید نمی‌کند، اما به‌خاطر قد کوتاه و شاخ و برگ متراکمی که دارد محبوب شده است. این گیاه می‌تواند تا حدود یک متر رشد کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نهالستان رز آبی 09339880812