Hedera hibernica


پاپيتال گياه پوششي و هميشه سبزي است كه داراي ساقه هاي دائمي چوبي و بالا رونده چسبنده ميباشد. زيستگاه اوليه آنها اروپا، آسيا و شمال آفريقا بوده است. اين گياه هميشه در بيشه ها، پرچين ها و محل هاي سايه رشد كرده و براي پوشش ديوارها و فنس ها ايده آل مي باشد.

به طور كلي نسبت به شرايط محيطي داراي قدرت سازگاري بالايي ميباشد و در حرارت بالا و پايين و روشنايي كم و زياد مي تواند رشد كند. آن دسته از پاپيتال ها كه برگ هاي ابلق دارند، نسبت به سرما و خسارات ناشي از باد متحمل تر مي باشند. انواع ضعيف پاپيتال را ميتوان در گلخانه و محيط هاي بسته پرورش داد.

اين گياه پوششي تا هنگاميكه در كنار يك مانع عمودي قرار نگيرد بالا نميرود. اگر مانع عمودي يك درخت باشد بهتر است از بالاروي پاپيتال جلوگيري نمود و يا اينكه به صورت كنترل شده آن را هدايت كرد زيرا تجمع آن روي تنه درخت سبب خشك شدن درخت ميگردد.

  • این گیاه دمای بین۱۶ الی ۲۴ درجه سانتی گراد رو دوست دارد. مکان ایده‌آل برای قرار دادن پاپیتال، مکانی خنک می ­باشد. پاپیتال خیلی طرفدار گرما نیست.
  • همیشه سعی کنید خاک آن را مرطوب نگه دارید، نه خیس. دقت گنید آبیاری زیاد باعث ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ ها می­شود.
  • سیستم زهکشی خوبی برای این گیاه فراهم نمایید.
  • كود كامل ارگانیک یا كمپوست شرکت رز آبی به گیاه پاپیتال داده شود.

 

  • تکثیر

می توانید این گیاه رو با استفاده از قلمه زدن و کاشت بذر تکثیر کنید، زمانی که پاپیتال را هرس می کنید می توانید شاخه ها را مجدد در آب یا در خاک ریشه دار کنید و یک گیاه جدید داشته باشد. برای قلمه زدن و تکثیر به این شکل عمل کنید : از ساقه های سالمی که ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر طول دارند استفاده کنید.
بعد از قلمه زدن پاپیتال می توانید قلمه ها را مستقیم در داخل آب قرار بدید تا ریشه بزند، البته کاشت قلمه در خاک و پرلیت هم از دیگر روش های ریشه دار کردن قلمه گیاه می باشد. بعد از ریشه دار شدن قلمه ها در آب یا پرلیت، انها رو به گلدان یا زمین منتقل کنید.
از دیگر روش های تکثیر این گیاه استفاده از خوابانیدن ساقه هست، در این روش کافیه ساقه گیاه را در گلدان جدید و یا روی خاک قرار بدید تا به راحتی ریشه بزنه و گیاه جدید تولید گردد.

 

  • آفت

آفت هایی چون شته‌ها، کنه‌های عنکبوتی، شپشک‌های آردآلود به این گیاه حمله می کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نهالستان رز آبی 09339880812